
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16 Inch Hex Opening, 1/2 Inch Square Drive Universal Wrench, 2-23/64 Inch OAL, 12 Point, SAE
- Item Code: SA-219-D
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
12 Point & Double Hex
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.112
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Clearance Depth (E) | 17/32 in |
|---|---|
| Socket Length (B) | 1-1/16 in |
| Type | Universal Wrench |
| Brand | Apex |
| Hex Opening | 9/16 in |
| Socket Diameter (C) | 7/8 in |
| Overall Length (A) | 2-23/64 in |
| Tool Type | 1/2” Sq. Dr. Universal Wrenches, SAE |
| Diameter Nose End (D) | 3/4 in |