
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15mm Hex Opening, 1/2 Inch Square Drive Universal Wrench, 62mm OAL, SAE
- Item Code: SA-58-15M
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
6 Point
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.113
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (A) | 62 mm |
|---|---|
| Tool Type | 1/2” Sq. Dr. IronBand™ Univ. Wrenches, Metric – Extension |
| Brand | Apex |
| Hex Opening | 15 mm |
| Socket Diameter (C) | 25.4 mm |
| Socket Length (B) | 28.6 mm |
| Clearance Depth (E) | 14.3 mm |
| Type | Universal Wrench |
| Diameter Nose End (D) | 19.8 mm |