
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 x 4 x 1/4 Inch Solid Carbide Ball Nose Profile End Mill Cutter - CTX Coating
- Item Code: SCBS 500-400-500-CTX
- Brand: Sterling Edge
- Unit Size: 1
Description
Sterling Edge€™s solid carbide slow spiral profiling cutters provide added durability over a standard straight shank style especially in die and mold applications.
Features
Back To Top- Added durability over a standard straight shank style
- Tapered shanks for higher rigidity increased cutter edge life is increased
- Will lower your tooling costs
- Coated with premium AlTiN coating for ultimate edge life
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 1X |
|---|---|
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 4" |
| Brand | Sterling Edge |
| Shank Diameter | 1/2" |
| System of Measure | Imperial |
| Coating/Finish | CTX |
| Country of Origin | USA |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | SCBS |