
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18mm Hex Opening, 3/4 Inch Square Drive Socket
- Item Code: SF-18MM17
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
6 Point & Surface Drive, Standard and Long Length
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.113
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Diameter Drive End (C) | 38.1 mm |
|---|---|
| Opening Depth (D) | 11.1 mm |
| Brand | Apex |
| Diameter Nose End (B) | 28.6 mm |
| Socket Type Length | Standard |
| Tool Type | 3/4” Sq. Dr. Sockets, Metric |
| Hex Opening | 18 mm |
| Type | Socket |
| Magnetism | Non-Magnetic |
| Opening Modifer | Surface Drive |
| Overall Length (A) | 51 mm |
| U-Guard | No |