
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16 Inch Surface Drive Extra Long Socket, 3-1/4 Inch OAL, 1/2 Inch Square Drive
- Item Code: SF-5318
- Brand: Apex
- Unit Size: 1
Description
Surface Drive & Fast Lead, Long and Extra Long Length
Features
Back To Top- Impact Rated; Meets or Exceeds Proof Torque Requirement for Impact Standard ASME B107.112
- Made in the USA - Quality and Availability
- High-Carbon Alloy Steel and Proprietary Heat Treat Process Yields Greater Strength and Longer Life
- Cutting-edge Machining Process Allows Apex to Meet or Exceed Licensor Standards, Resulting in Tighter Tolerances and Superior Product Consistency
- Better and More Consistent Fit to Fasteners Leads to Better Torque Transfer
Tech Specs
Back To Top| Diameter Drive End (C) | 15/16 in |
|---|---|
| Type | Socket |
| Brand | Apex |
| Hex Opening | 9/16 in |
| Magnetism | Non-Magnetic |
| Opening Modifer | Surface Drive |
| Socket Type Length | Extra Long |
| Tool Type | 1/2” Square Drive Sockets, SAE |
| U-Guard | No |
| Opening Depth (D) | 7/16 in |
| Overall Length (A) | 3-1/4 in |
| Diameter Nose End (B) | 7/8 in |