
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Medium Powder-Free Extended Cuff Latex SAFEGRIP® Disposable Gloves
- Item Code: SG375-MD
- Brand: Microflex
- Unit Size: 1
Description
SafeGrip provides ideal protection for high-risk or heavy-duty conditions. Three times thicker than standard latex gloves, SafeGrip provides unparalleled defense against many hazards in the work area.
Features
Back To Top- Meets or exceeds the emergency medical glove requirements of NFPA 1999, Standard on Protective Clothing for Emergency Medical operations, 2013 edition
- The thickest Microflex glove in palm and finger
- Textured Fingertips
Tech Specs
Back To Top| Finger Thickness | 0.36mm |
|---|---|
| Palm Thickness | 0.28mm |
| Tensile Strength After Ageing | 28lb |
| Tensile Strength Before Ageing | 34lb |
| Brand | Microflex |
| Color | Blue |
| Glove Size | Medium |
| Glove Length | 295mm |
| Cuff Style | Beaded |
| Elongation Before Ageing | 750% |
| Material | Latex |
| Powder | Powder Free |