
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
OLFA Self-Retracting Safety Knife (SK-4)
- Item Code: SK4
- Brand: Olfa
- Unit Size: 1
Description
Safety experts rely on OLFA cutting tools, like this Self-Retracting Safety Knife, because OLFA Safety Knives provide an enhanced level of protection. The knife features a textured, slip-resistant handle that increases grip and control for safer use. A gently curved blade slider and spring blade that automatically retracts add to the knife's safety
Features
Back To Top- Spring-activated blade self-retracts
- Symmetrically shaped, high-impact ABS handle
- Stainless steel blade channel
- No tool blade change
- Convenient lanyard hole
- Preloaded with an SKB-2 safety blade
Tech Specs
Back To Top| Blade Type | Rounded Safety Blade |
|---|---|
| Brand | Olfa |
| Hand | Right Handed |
| Handle Color | Black/Yellow |
| Handle Material | ABS |
| Overall Thickness | 3/4" |
| Overall Width | 1-1/4" |
| Series | SK-4 |
| Tether Capable | Tether Ready |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Overall Length | 5-3/4" |