
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. x 0.75 in. Straight Shank Slotting Cutter Adapters
- Item Code: SS150SA150100
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
Supplied with lock screw and drive key
Tech Specs
Back To Top| Series | SA-SS |
|---|---|
| Overall Length (mm) | 136.788 mm |
| Overall Length (in.) | 5.3850" |
| Adapter/Shank/Bore Dia (mm) | 38.10 mm |
| Coolant Hole Diameter (mm) | 9.65 mm |
| Coolant Hole Diameter (in.) | 0.3800" |
| Adapter/Shank/Bore Dia (in.) | 1.5000" |
| Shank Type | Cylindrical |
| Coolant Thru | Yes |
| Brand | Widia-Erickson |