
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
25 mm x 122 mm Straight Shank Double Angle Collet Chuck Extension
- Item Code: SS250DA104122M
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
These toolholders are intended to use in combination with other toolholder and adapter systems
Features
Back To Top- Small outside diameter clearance is ideal for machining centers, close center-distance, and fixture problems
- Supplied with locknut and screw
- Locknut wrench must be orderly separately
- Stop screw coolant caps are available and must be ordered separately
- Uses standard straight-bore collets and DA non-pullout collets
- Tighten locknut to recommended tightening force
Tech Specs
Back To Top| Gage Length (mm) | 106.24 mm |
|---|---|
| Gage Length (in.) | 1.9291" |
| Overall Length (mm) | 122.00 mm |
| Overall Length (in.) | 4.8030" |
| Collet Series | DA100 |
| Coolant Thru | No |
| Lock Nut Dia. (mm) | 26.99 mm |
| Lock Nut Dia. (in.) | 1.0620" |
| Adapter/Shank/Bore Dia (in.) | 0.9843" |
| Brand | Widia-Erickson |
| Adapter/Shank/Bore Dia (mm) | 25.00 mm |