
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
SAW 3 14TPI JIGSAW BLADE T118B
- Item Code: T118B
- Brand: Bosch
- Unit Size: 5
Description
Bosch is the world-wide market leader for jig saw blades. This means uncompromising quality, innovative ideas and universal use. Whether for miter, straight or curved cuts, Bosch sells the right saw blade designed for high performance in all major brand jig saws.
Features
Back To Top- Basic economical blade for cutting metal
- Straight cuts in medium-thin ferrous and non-ferrous metals 1/8 -1/4 thick
- Wavy set and milled teeth
Tech Specs
Back To Top| Depth | 0.28 |
|---|---|
| Number of Teeth | 32 |
| Overall Length | 6.64" |
| Thickness | 0.05" |
| Width | 2.92" |
| Length | 3" |
| Material | High Speed Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Bosch |