
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. 1-Deck Lipped Edges Forkliftable 3-Sided Bulk Truck
- Item Code: T1L-2448-6PY-FP
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3600 lbs. capacity. Ideal for transporting or staging of bulkier materials.
Features
Back To Top- 12 gauge reinforced steel deck
- Pushbar handle on swivel caster end
- 6" x 2" non-marking polyurethane wheels
- Interior height: 48"
- 57" OAH for flush, 58-1/2" OAH for lip up
- Two 6" x 3-1/2" fork pockets on 24" centers with 1-1/2" steel grab bar
Tech Specs
Back To Top| Wheel Description | 6" Polyurethane |
|---|---|
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Freight Class | 250 |
| Interior Height | 48" |
| Lip Flush | Retaining Lips |
| Deck Size | 24" x 48" |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Brand | Little Giant |
| Shelves | 1 Deck Only |