
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2-13 in. Solid Carbide 4 Flute Bottoming Chamfer Straight Flute Tap
- Item Code: T351NC05000-13R3BX KCK17
- Brand: Kennametal
- Unit Size: 1
Description
Through Coolant 1/4" and Larger
Features
Back To Top- KCK17 AlCrTiN for cast iron
Tech Specs
Back To Top| Coolant Hole Diameter Decimal | 0.0800" |
|---|---|
| Coolant Hole Diameter Metric | 2.00 mm |
| Clamping LG Machine Side Decimal | 1.4380" |
| Clamping LG Machine Side Metric | 36.525 mm |
| Tool Assembly Length Decimal | 2.5020" |
| Tool Assembly Length Metric | 63.475 mm |
| Plug Style | Full Bottom 1-2 Pitch Form E |
| Coating | AlCrTiN |
| Neck Length Metric | 24.00 mm |
| Thread Length Decimal | 0.9400" |
| Brand | Kennametal |
| Coolant Supply | Yes |
| Primary Workpiece Material | Cast Iron |
| Thread Length Metric | 24.00 mm |
| Useable Length Decimal | 1.8900" |
| Adapter/Shank/Bore Diameter Decimal | 0.5000" |
| Helix Hand | N - Neutral/Straight Flute |
| Overall Length Metric | 100.00 mm |
| Tap Thread Type | NC |
| Adapter/Shank/Bore Diameter Fractional | 1/2" |
| Shank Length Decimal | 1.7600" |
| Shank Length Metric | 44.80 mm |
| Tap Application | 2 - Blind Hole |
| Thread Diameter Decimal | 0.5000" |
| Thread Diameter Size | 1/2/2013 |
| Adapter Type Machine Side | Cylindrical |
| Thread Diameter Metric | 12.70 mm |
| Neck Length Decimal | 0.9500" |
| Thread Pitch Style | NC/UNC |
| Adapter/Shank/Bore Diameter Metric | 12.70 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length Decimal | 3.9400" |
| Thread Pitch Decimal | 13.0000 |
| Useable Length Metric | 48.00 mm |
| Adapter Style Machine Side | Straight-Cylindrical |
| Hand of Tool | R - Right |
| Material | Solid Carbide |