
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 x 3/8 x 5/8 x 2-7/16 Inch M42 Cobalt TiCN Coated 4-Flute General Purpose Roughing End Mill
- Item Code: TC620607014
- Brand: WIDIA-Hanita
- Unit Size: 1
Description
Series 6206
General Purpose
HSS-E End Mills
Roughing/Finishing
Features
Back To Top- Non-Center Cutting
- Fine profile
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 2 7/16 Inch |
|---|---|
| Coating | TiCN |
| Lead Angle | 0 Degree |
| Unit of Measure | Inch |
| Chamfer Metric | 0.25 mm |
| Shank Diameter | 3/8 Inch |
| Brand | WIDIA-Hanita |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Shank Style | Weldon |
| Type | Rougher |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Product Name | End Mill |
| Chamfer Decimal | 0.0100" |
| Direction of Cut | Right Hand |
| Helix Angle | 30 Degree |
| Material | Cobalt |
| Shank Length | 1.4960 Inch |