
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 x 1 x 2 x 4-1/2 Inch M42 Cobalt TiCN Coated 5-Flute General Purpose Roughing End Mill
- Item Code: TC620825008
- Brand: WIDIA-Hanita
- Unit Size: 1
Description
Series 6208
General Purpose
HSS-E End Mills
Roughing/Finishing
Features
Back To Top- Center Cutting
- Coarse profile
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 4 1/2 Inch |
|---|---|
| Fractional Diameter | 1" |
| Metric Diameter | 25.40 mm |
| Product Name | End Mill |
| Chamfer Decimal | 0.0200" |
| Coating | TiCN |
| Number of Flutes | 5 |
| Decimal Diameter | 1.0000" |
| Helix Angle | 30 Degree |
| Unit of Measure | Inch |
| Shank Length | 2.4920 Inch |
| Chamfer Metric | 0.50 mm |
| Shank Diameter | 1 Inch |
| Shank Style | Weldon |
| Type | Rougher |
| Brand | WIDIA-Hanita |
| Direction of Cut | Right Hand |
| Material | Cobalt |