
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. x 7.76 in. OAL Carbide TiAIN 15xD 135 Degree 2 Flute Coolant-Thru XL HP Drill
- Item Code: TDD105Z07145 WU20PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The TDD1*Z* Series in the WU20PD? grade offers secure and consistent performance, excellent hole quality, and reduced cycle times. The standard lines are available from 3 to .118?.512" (13mm) and lengths of 15, 20, 25, and 30 x D. It eliminates the traditional HSS or gun drilling without pecking, at up to 100% increased penetration rates.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 181.00 mm |
|---|---|
| Fractional Diameter | 9/32" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Series | TDD105 |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 7.15 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.2813" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 7.1260" |