
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
17/64 in. (6.746 mm) x 91 mm OAL Carbide Uncoated 5xD 130 Deg. 2 Flute Coolant-Thru High Performance Drill
- Item Code: TDG532A06746-WN10HD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
TDG is designed to handle the toughest non-ferrous drilling applications. The WN10HD? grade is the latest in application-specific technology. This advanced grade, combined with the TDG?s optimal concentricity and safe transmission of torque, gives it long tool life and extreme repeatability. The design of TDG is optimized to evacuate ?sticky? chips that result from drilling non-ferrous materials. Easily evacuating these difficult-to-remove chips results in better hole quality due to less heat and friction while drilling.
Tech Specs
Back To Top| Fractional Diameter | 17/64" |
|---|---|
| Overall Length Metric | 91.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | None |
| Overall Length Inch | 3.5827" |
| Material | Solid Carbide |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.2656" |
| Metric Diameter | 6.75 mm |
| Series | TDG532 |