
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. (6.35 mm) x 91 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Deg. 2 Flute with Through Coolant High Performance Drill
- Item Code: TDS402A06350-WP20PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
TOP DRILL S for steel is a high-performance solid carbide drill with an application-specific design. Although the point geometry is strong enough to drill stainless steel and cast iron, it is engineered to maximize performance when drilling steel. The WP20PD? grade, designed to resist high heat and wear, is the latest in WIDIA? technology. The two-margin design facilitates excellent hole quality and less friction when drilling steel at high speeds.
Tech Specs
Back To Top| Letter Diameter | E |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Overall Length Inch | 3.5827" |
| Series | TDS402 |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Overall Length Metric | 91.00 mm |