
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. (6.35 mm) x 139 mm OAL Carbide TiAIN 12xD 132 Deg. 2 Flute with Through Coolant High Performance Drill
- Item Code: TDS504A06350 WU20PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
TOP DRILL S for steel is a high-performance solid carbide drill with an application-specific design. Although the point geometry is strong enough to drill stainless steel and cast iron, it is engineered to maximize performance when drilling steel. The WP20PD? grade, designed to resist high heat and wear, is the latest in WIDIA? technology. The two-margin design facilitates excellent hole quality and less friction when drilling steel at high speeds.
Tech Specs
Back To Top| Series | TDS504 |
|---|---|
| Overall Length Metric | 139.00 mm |
| Brand | WIDIA |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 5.4724" |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Letter Diameter | E |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 6.35 mm |