
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
23/64 in. (9.129 mm) x 185 mm OAL Carbide TiAIN 12xD 132 Deg. 2 Flute with Through Coolant High Performance Drill
- Item Code: TDS504A09129 WU20PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
TOP DRILL S for steel is a high-performance solid carbide drill with an application-specific design. Although the point geometry is strong enough to drill stainless steel and cast iron, it is engineered to maximize performance when drilling steel. The WP20PD? grade, designed to resist high heat and wear, is the latest in WIDIA? technology. The two-margin design facilitates excellent hole quality and less friction when drilling steel at high speeds.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 7.2835" |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.3594" |
| Fractional Diameter | 23/64" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 185.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 9.13 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Series | TDS504 |