
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
CAT40-MAS-I 45° Retention Knob
- Item Code: TEK 21003-45
- Brand: Techniks
- Unit Size: 1
Description
All mating surfaces are precision ground. Manufactured to the highest standards for maximum safety and long life. Hardened for maximum longevity.
Tech Specs
Back To Top| For Use With | CAT40 Taper Holders |
|---|---|
| Knob Diameter | 0.590" |
| Style | MAS I |
| Threads | 5/8 - 11 |
| Brand | Techniks |
| Spindle Taper | CAT40 Taper Holders |
| Neck | 0.394" |
| Overall Length | 2.25" |
| Angle | 45° |