
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 x 3/8 x 7/8 x 2-1/2 Inch Solid Carbide TiAlN Coated 4-Flute End Mill
- Item Code: TF4V0510004
- Brand: WIDIA-Hanita
- Unit Size: 1
Description
Series 4V05
High-Performance Solid Carbide End Mills
VariMill
Features
Back To Top- Unequal Flute Spacing
- Center Cutting
- Single Tool for both roughing and finishing operations requiring fewer setups
Tech Specs
Back To Top| Type | Finisher/Rougher |
|---|---|
| Lead Angle | 0 Degree |
| Chamfer Decimal | 0.0200" |
| Decimal Diameter | 0.3750" |
| Material | Solid Carbide |
| Product Name | End Mill |
| Brand | WIDIA-Hanita |
| Metric Diameter | 9.525 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2 1/2 Inch |
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Shank Length | 1.4960 Inch |
| Shank Style | Straight |
| Direction of Cut | Right Hand |
| Shank Diameter | 3/8 Inch |
| Chamfer Metric | 0.508 mm |
| Coating | TiAlN |
| Unit of Measure | Inch |
| Helix Angle | 38 Degree |