
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 x 5/8 x 2-1/4 x 4 Inch Solid Carbide, TiAlN, 4-Flute Finisher/Rougher End Mill
- Item Code: TF4VN513005 TIALN-LW
- Brand: WIDIA-Hanita
- Unit Size: 1
Description
Series 4VN5
Extended Reach and Neck
High-Performance Solid Carbide End Mills
VariMill
Features
Back To Top- Unequal Flute Spacing
- Center Cutting
- Single Tool for both roughing and finishing operations requiring fewer setups
Tech Specs
Back To Top| Shank Diameter | 1/2 Inch |
|---|---|
| Chamfer Metric | 0.508 mm |
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Overall Length | 4 Inch |
| Unit of Measure | Inch |
| Chamfer Decimal | 0.0200" |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Helix Angle | 38 Degree |
| Material | Solid Carbide |
| Neck Diameter | 0.4700 Inch |
| Lead Angle | 0 Degree |
| Brand | WIDIA-Hanita |
| Coating | TiAlN |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Length | 1.7500 Inch |
| Shank Style | Weldon |
| Type | Finisher/Rougher |
| Product Name | End Mill |
| Direction of Cut | Right Hand |