
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 x 3/4 x 3/4 x 6 Inch R.050 Carbide AlTiN Coated 6 Flute Endmill
- Item Code: TM7S7R19007A-ALTIN-MT1
- Brand: WIDIA-Hanita
- Unit Size: 1
Description
Seeries 7S7R
Vision Plus
High-Performance Solid Carbide End Mills
Hard Materials
Features
Back To Top- Center Cutting
- Flat Shallow Profile
Tech Specs
Back To Top| Helix Angle | 45 Degree |
|---|---|
| Neck Diameter | 0.7050 Inch |
| Coating/Finish | AlTiN |
| Decimal Diameter | 0.7500" |
| Shank Style | Straight |
| Unit of Measure | Inch |
| Number of Flutes | 6 |
| Overall Length | 6 Inch |
| Fractional Diameter | 3/4" |
| Material | Solid Carbide |
| Corner Radius | 0.0500 Inch |
| Product Name | End Mill |
| Lead Angle | 0 Degree |
| Shank Length | 2.1800 Inch |
| Metric Diameter | 19.05 mm |
| Type | Rougher |
| Shank Diameter | 3/4 Inch |
| Brand | WIDIA-Hanita |
| Direction of Cut | Right Hand |