
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8-27 Size x 0.7500 in. (3/4) Thread Length x 0.4375 in. (7/16) Shank Diameter 4 Flutes Nitride & Steam Oxide Finish Carbide NPT Taper Pipe Tap
- Item Code: TT93880
- Brand: Titan USA
- Unit Size: 1
Description
For Cast Iron
Features
Back To Top- General purpose NPT pipe taps
- Taps are on blanks that meet ANSI specifications
- Low rake angle to support cutting face
- 2.5 thread chamfer to produce manageable chips
- Nitride/steam oxide surface treatment to resist abrasion
- High speed steel
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Overall Length Decimal | 2.1250" |
| Length of Cut | 0.7500" (3/4) |
| Overall Length Fractional | 2-1/8" |
| Thread Size | 1/8-27 |
| Across Flat | 0.3280" (21/64) |
| Brand | Titan USA |
| Thread Type | NPT |
| End Length | 0.3750" (3/8) |
| Number of Flutes | 4 |
| Coating | Nitride & Steam Oxide |
| Shank Diameter | 0.4375" (7/16) |