
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8-18 Size x 1.0625 in. (1-1/16) Thread Length x 0.7000 in. Shank Diameter 4 Flutes Nitride & Steam Oxide Finish Carbide NPT Taper Pipe Tap
- Item Code: TT93882
- Brand: Titan USA
- Unit Size: 1
Description
For Cast Iron
Features
Back To Top- General purpose NPT pipe taps
- Taps are on blanks that meet ANSI specifications
- Low rake angle to support cutting face
- 2.5 thread chamfer to produce manageable chips
- Nitride/steam oxide surface treatment to resist abrasion
- High speed steel
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Across Flat | 0.5310" (17/32) |
|---|---|
| Length of Cut | 1.0625" (1-1/16) |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Decimal | 2.5625" |
| Brand | Titan USA |
| Overall Length Fractional | 2-9/16" |
| Coating | Nitride & Steam Oxide |
| Shank Diameter | 0.7000" |
| Thread Size | 3/8-18 |
| End Length | 0.5000" (1/2) |
| Number of Flutes | 4 |
| Thread Type | NPT |