
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4-14 Size x 1.3750 in. (1-3/8) Thread Length x 0.9063 in. Shank Diameter 5 Flutes Nitride & Steam Oxide Finish Carbide NPT Taper Pipe Tap
- Item Code: TT93884
- Brand: Titan USA
- Unit Size: 1
Description
For Cast Iron
Features
Back To Top- General purpose NPT pipe taps
- Taps are on blanks that meet ANSI specifications
- Low rake angle to support cutting face
- 2.5 thread chamfer to produce manageable chips
- Nitride/steam oxide surface treatment to resist abrasion
- High speed steel
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Titan USA |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.9063" |
| Thread Size | 3/4-14 |
| Length of Cut | 1.3750" (1-3/8) |
| Overall Length Fractional | 3-1/4" |
| Across Flat | 0.6790" |
| End Length | 0.6875" (11/16) |
| Number of Flutes | 5 |
| Thread Type | NPT |
| Coating | Nitride & Steam Oxide |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Decimal | 3.2500" |