
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-11-1/2 Size x 1.7500 in. (1-3/4) Thread Length x 1.1250 in. (1-1/8) Shank Diameter 5 Flutes Nitride & Steam Oxide Finish Carbide NPT Taper Pipe Tap
- Item Code: TT93885
- Brand: Titan USA
- Unit Size: 1
Description
For Cast Iron
Features
Back To Top- General purpose NPT pipe taps
- Taps are on blanks that meet ANSI specifications
- Low rake angle to support cutting face
- 2.5 thread chamfer to produce manageable chips
- Nitride/steam oxide surface treatment to resist abrasion
- High speed steel
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Across Flat | 0.8430" (27/32) |
|---|---|
| Brand | Titan USA |
| Thread Type | NPT |
| Overall Length Fractional | 3-3/4" |
| Overall Length Decimal | 3.7500" |
| Thread Size | 1-11-1/2 |
| Length of Cut | 1.7500" (1-3/4) |
| Coating | Nitride & Steam Oxide |
| End Length | 0.8125" (13/16) |
| Number of Flutes | 5 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 1.1250" (1-1/8) |