
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
96mm Max Drill Depth, 3xD, 32mm Diameter, Indexable Drill Insert
- Item Code: U1153200
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
2 Inserts, ABS 50 Modular Connection
Tech Specs
Back To Top| Body Length | 136mm |
|---|---|
| Maximum Drill Depth | 96mm |
| Maximum Drill Diameter | 32.5mm |
| Drill Style | U11 |
| Overall Length/Projection | 136mm |
| Series | KUB Quatron |
| Brand | Komet |
| Drill Diameter | 32mm |
| Type | Indexable Insert Drill |
| Insert Compatibility | SOEX 090408 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Depth by Diameter Ratio | 3xD |
| Product Type | Indexable Drill |
| Modular Connection Size | ABS 50 |
| Number of Drill Inserts | 2 |
| Shank Type | Modular Connection |