
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
X-Large Powder-Free Latex Ultra One® Disposable Gloves
- Item Code: UL-315-XL
- Brand: Microflex
- Unit Size: 1
Description
Recommended for use when: Added protection is required for extreme environments. Extra coverage over the wrist and forearm is needed for enhanced safety and security. Strength is required for your toughest tasks.
Features
Back To Top- Non-Sterile
- Ambidextrous
- Extended Cuff length (12"), Beaded
- Powder-Free, Chlorinated
- Textured fingers
- NFPA Certified
Tech Specs
Back To Top| Color | White |
|---|---|
| Elongation | 750% |
| Tensile Strength | 33lb |
| Finger Thickness | 0.35mm |
| Material | Latex |
| Length | 300mm |
| Brand | Microflex |
| Cuff Thickness | 0.18mm |
| Glove Size | X-Large |
| Palm Thickness | 0.25mm |
| Powder | Powder Free |