
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
146mm Max Drill Depth, 2xD, 73mm Diameter, KOMET KUB® Indexable Drill Insert
- Item Code: V1437300
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
KOMET KUBĀ® - Insert Drill with ABSĀ® Connection, R.H. cutting
2 Inserts, ABS 80 Modular Connection
Tech Specs
Back To Top| Body Length | 5.7480 Inch |
|---|---|
| Drill Diameter | 73mm |
| Drill Style | V14 |
| Maximum Drill Depth | 146mm |
| Maximum Drill Diameter | 76mm |
| Overall Length/Projection | 211mm |
| Number of Drill Inserts | 2 |
| Product Type | Indexable Drill |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Type | Indexable Insert Drill |
| Shank Type | Modular Connection |
| Brand | Komet |
| Insert Compatibility | WOEX 120608 |
| Modular Connection Size | ABS 80 |
| Drill Depth by Diameter Ratio | 2xD |
| Series | KUB |