
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.937 mm (0.3125 in.) Drill Diameter x 23.81 mm (0.937 in.) Max Drill Depth 2 Flutes Val-Max V Coated Carbide High Performance Drill
- Item Code: V160019-V
- Brand: Valor
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum & Aluminum Alloys - Coolant Through
Features
Back To Top- Unmatched Precision in 6061 Aluminum Coolant-Through Drilling
- Optimized for best-in-class performance in 6061 Aluminum with superior performance in Aluminum and Aluminum Alloys
- Provides excellent performance in other Non-Ferrous Alloys
- Coolant-through channels further enhance chip evacuation
- Geometry is designed to provide minimal entry and exit burrs
- Engineered cylindrical margin design ensures stability and improved performance
- Pre and post polish process delivers reduced friction and ensures outstanding chip management
- 135° point angle with 4-facet geometry for improved self-centering
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Proprietary Val-Max V coating delivers outstanding performance in Aluminum Alloys and other Non-Ferrous Alloys
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Drill Length | 23.81 mm (0.937") |
|---|---|
| Flute Length | 30.89 mm (1.216") |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Coolant Through | Y |
| Metric Diameter | 7.937 mm |
| Decimal Diameter | 0.3125" |
| End Length | 1.64 mm |
| LOC Multiple | (3x) |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Brand | Valor |
| Shank Diameter | 8.000 mm |
| Coating/Finish | Val-Max V |
| Point Angle | 135 |
| Size | 5/16" |