
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.366 mm (0.2900 in.) Drill Diameter x 36.85 mm (1.451 in.) Max Drill Depth 2 Flutes Val-Max V Coated Carbide High Performance Drill
- Item Code: V266244-V
- Brand: Valor
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum & Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Best-In-Class for High Performance Drilling in 6061 Aluminum
- Optimized for best-in-class performance in 6061 Aluminum with superior performance in Aluminum and Aluminum Alloys
- Provides excellent performance in other Non-Ferrous Alloys
- Geometry is designed to provide minimal entry and exit burrs
- Engineered cylindrical margin design ensures stability and improved performance
- Pre and post polish process delivers reduced friction and ensures outstanding chip management
- 135° point angle with 4-facet geometry for improved self-centering
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Proprietary Val-Max V coating delivers outstanding performance in Aluminum Alloys and other Non-Ferrous Alloys
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| End Length | 1.53 mm |
|---|---|
| Point Angle | 135 |
| Coating/Finish | Val-Max V |
| Flute Length | 44.14 mm (1.738") |
| Metric Diameter | 7.366 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter | 8.000 mm |
| Size | L |
| Drill Length | 36.85 mm (1.451") |
| Decimal Diameter | 0.2900" |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Valor |
| Overall Length | 100.000 mm |
| Coolant Through | N |
| LOC Multiple | (5x) |