
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30mm Max Drill Depth, 2xD, 15mm Diameter, KOMET KUB Trigon® KOMET KUB Trigon® Indexable Drill Insert
- Item Code: V30 31503
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
KOMET KUB TrigonĀ® - Insert Drill with ABSĀ® Connection, R.H. cutting
2 Inserts, ABS 50 Modular Connection
Tech Specs
Back To Top| Body Length | 65mm |
|---|---|
| Maximum Drill Depth | 30mm |
| Overall Length/Projection | 65mm |
| Drill Depth by Diameter Ratio | 2xD |
| Insert Compatibility | WOEX 030204 |
| Maximum drill Diameter | 16mm |
| Type | Indexable Insert Drill |
| Drill Diameter | 15mm |
| Number of Drill Inserts | 2 |
| Series | KUB |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Modular Connection Size | ABS 50 |
| Product Type | Indexable Drill |
| Shank Type | Modular Connection |
| Drill Style | V30 |
| Brand | Komet |