
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
114mm Max Drill Depth, 3xD, 38mm Diameter, KOMET KUB Trigon® Indexable Drill Insert
- Item Code: V30 73801
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
KOMET KUB TrigonĀ® - Insert Drill with ABSĀ® Connection, R.H. cutting
2 Inserts, ABS 50 Modular Connection
Tech Specs
Back To Top| Maximum Drill Depth | 114mm |
|---|---|
| Maximum Drill Diameter | 41mm |
| Overall Length/Projection | 164mm |
| Drill Diameter | 38mm |
| Series | KUB Trigon |
| Body Length | 164mm |
| Drill Depth by Diameter Ratio | 3xD |
| Insert Compatibility | WOEX 06T304 |
| Modular Connection Size | ABS 50 |
| Product Type | Indexable Drill |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Style | V30 |
| Shank Type | Modular Connection |
| Brand | Komet |
| Number of Drill Inserts | 2 |
| Type | Indexable Insert Drill |