
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11.200 mm (0.4409 in.) Drill Diameter x 33.60 mm (1.323 in.) Max Drill Depth 2 Flutes Val-Max V Coated Carbide High Performance Pilot Drill
- Item Code: V308736-V
- Brand: Valor
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum & Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Designed to Achieve Precision Drilling in 6061 Aluminum
- Optimized for best-in-class performance in 6061 Aluminum with superior performance in Aluminum and Aluminum Alloys
- 135° point angle with 4-facet geometry for improved self-centering
- +0.005mm / +0.013mm (+0.0002” / +0.0005”) Custom tolerance suitable for piloting when drilling 8xD or greater
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Proprietary Val-Max V coating delivers outstanding performance in Aluminum Alloys and other Non-Ferrous Alloys
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 45.82 mm (1.804") |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.4409" |
| LOC Multiple | (3x) |
| Drill Length | 33.60 mm (1.323") |
| Material | Solid Carbide |
| Shank Diameter | 12.000 mm |
| Brand | Valor |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 135 |
| Metric Diameter | 11.20 mm |
| Overall Length | 100.000 mm |
| Coating/Finish | Val-Max V |
| Coolant Through | N |
| End Length | 2.32 mm |