
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5.613 mm (0.2210 in.) Drill Diameter x 16.85 mm (0.663 in.) Max Drill Depth 2 Flutes Val-Max X Coated Carbide High Performance Drill
- Item Code: V310563-X
- Brand: Valor
- Unit Size: 1
Description
For Steels
Features
Back To Top- Exceptional Design for Precision Drilling in 4140 Steel
- Optimized for best-in-class performance in 4140 Steel with superior performance in a wide variety of Steels and other Alloy Steels
- Provides excellent performance in Stainless Steels and Cast Iron
- Engineered double margin geometry provides performance and stability when drilling intersecting holes and/or exiting holes on inclined or irregular surfaces
- Pre and post polish process delivers reduced friction and ensures outstanding chip management
- 140° point angle with 4-facet geometry for improved self-centering
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Proprietary Val-Max X coating for improved tool life and heat resistance in ferrous materials, including Alloy Steels, Stainless Steels, Nickel Alloys, and other high hardness materials up to 65 Rc
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| End Length | 1.02 mm |
|---|---|
| Brand | Valor |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter | 6.000 mm |
| Coolant Through | N |
| Decimal Diameter | 0.2210" |
| LOC Multiple | (3x) |
| Drill Length | 16.85 mm (0.663") |
| Metric Diameter | 5.613 mm |
| Coating/Finish | Val-Max X |
| Size | #2 |
| Flute Length | 21.70 mm (0.854") |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Point Angle | 140 |