
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.500 mm (0.0984 in.) Drill Diameter x 7.50 mm (0.295 in.) Max Drill Depth 2 Flutes Val-Max V Coated Carbide High Performance Pilot Drill
- Item Code: V471766-V
- Brand: Valor
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum & Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Designed to Achieve Precision Drilling in 6061 Aluminum
- Optimized for best-in-class performance in 6061 Aluminum with superior performance in Aluminum and Aluminum Alloys
- 135° point angle with 4-facet geometry for improved self-centering
- +0.005mm / +0.013mm (+0.0002” / +0.0005”) Custom tolerance suitable for piloting when drilling 8xD or greater
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Proprietary Val-Max V coating delivers outstanding performance in Aluminum Alloys and other Non-Ferrous Alloys
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 10.15 mm (0.400") |
|---|---|
| Coating/Finish | Val-Max V |
| End Length | 0.52 mm |
| LOC Multiple | (3x) |
| Decimal Diameter | 0.0984" |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Shank Diameter | 3.000 mm |
| Point Angle | 135 |
| Brand | Valor |
| Material | Solid Carbide |
| Coolant Through | N |
| Drill Length | 7.50 mm (0.295") |
| Metric Diameter | 2.50 mm |
| Number of Flutes | 2 |