
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.946 mm (0.1160 in.) Drill Diameter x 8.84 mm (0.348 in.) Max Drill Depth 2 Flutes Val-Max X Coated Carbide High Performance Pilot Drill
- Item Code: V529240-X
- Brand: Valor
- Unit Size: 1
Description
For Steels
Features
Back To Top- Optimal for Piloting When Drilling 8xD and Deeper
- Optimized for best-in-class performance in 4140 Steel with superior performance in a wide variety of Steels and other Alloy Steels
- 140° point angle with 4-facet geometry for improved self-centering
- +0.005mm / +0.013mm (+0.0002” / +0.0005”) Custom tolerance suitable for piloting when drilling 8xD or greater
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Proprietary Val-Max X coating for improved tool life and heat resistance in ferrous materials, including Alloy Steels, Stainless Steels, Nickel Alloys, and other high hardness materials
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 11.83 mm (0.466") |
|---|---|
| Shank Diameter | 3.000 mm |
| Drill Length | 8.84 mm (0.348") |
| Point Angle | 140 |
| End Length | 0.54 mm |
| LOC Multiple | (3x) |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Brand | Valor |
| Coating/Finish | Val-Max X |
| Metric Diameter | 2.946 mm |
| Size | #32 |
| Coolant Through | N |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Diameter | 0.1160" |
| Material | Solid Carbide |