
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11.700 mm (0.4606 in.) Drill Diameter x 35.10 mm (1.382 in.) Max Drill Depth 2 Flutes Val-Max V Coated Carbide High Performance Drill
- Item Code: V674164-V
- Brand: Valor
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum & Aluminum Alloys - Coolant Through
Features
Back To Top- Unmatched Precision in 6061 Aluminum Coolant-Through Drilling
- Optimized for best-in-class performance in 6061 Aluminum with superior performance in Aluminum and Aluminum Alloys
- Provides excellent performance in other Non-Ferrous Alloys
- Coolant-through channels further enhance chip evacuation
- Geometry is designed to provide minimal entry and exit burrs
- Engineered cylindrical margin design ensures stability and improved performance
- Pre and post polish process delivers reduced friction and ensures outstanding chip management
- 135° point angle with 4-facet geometry for improved self-centering
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Proprietary Val-Max V coating delivers outstanding performance in Aluminum Alloys and other Non-Ferrous Alloys
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| End Length | 2.42 mm |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.4606" |
| Overall Length | 100.000 mm |
| LOC Multiple | (3x) |
| Metric Diameter | 11.70 mm |
| Brand | Valor |
| Flute Length | 45.54 mm (1.793") |
| Drill Length | 35.10 mm (1.382") |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 135 |
| Coating/Finish | Val-Max V |
| Coolant Through | Y |
| Shank Diameter | 12.000 mm |