
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6.528 mm (0.2570 in.) Drill Diameter x 19.60 mm (0.772 in.) Max Drill Depth 2 Flutes Carbide High Performance Drill
- Item Code: V682687
- Brand: Valor
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum & Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Best-In-Class for High Performance Drilling in 6061 Aluminum
- Optimized for best-in-class performance in 6061 Aluminum with superior performance in Aluminum and Aluminum Alloys
- Provides excellent performance in other Non-Ferrous Alloys
- Geometry is designed to provide minimal entry and exit burrs
- Engineered cylindrical margin design ensures stability and improved performance
- Pre and post polish process delivers reduced friction and ensures outstanding chip management
- 135° point angle with 4-facet geometry for improved self-centering
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Proprietary Val-Max V coating delivers outstanding performance in Aluminum Alloys and other Non-Ferrous Alloys
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Drill Length | 19.60 mm (0.772") |
|---|---|
| Flute Length | 25.40 mm (1.000") |
| End Length | 1.35 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | Valor |
| Decimal Diameter | 0.2570" |
| LOC Multiple | (3x) |
| Point Angle | 135 |
| Size | F |
| Shank Diameter | 8.000 mm |
| Coolant Through | N |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 6.528 mm |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Coating/Finish | None |