
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9.600 mm (0.3780 in.) Drill Diameter x 28.80 mm (1.134 in.) Max Drill Depth 2 Flutes Val-Max X Coated Carbide High Performance Pilot Drill
- Item Code: V728829-X
- Brand: Valor
- Unit Size: 1
Description
For Steels
Features
Back To Top- Optimal for Piloting When Drilling 8xD and Deeper
- Optimized for best-in-class performance in 4140 Steel with superior performance in a wide variety of Steels and other Alloy Steels
- 140° point angle with 4-facet geometry for improved self-centering
- +0.005mm / +0.013mm (+0.0002” / +0.0005”) Custom tolerance suitable for piloting when drilling 8xD or greater
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Proprietary Val-Max X coating for improved tool life and heat resistance in ferrous materials, including Alloy Steels, Stainless Steels, Nickel Alloys, and other high hardness materials
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 38.76 mm (1.526") |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.3780" |
| LOC Multiple | (3x) |
| End Length | 1.75 mm |
| Metric Diameter | 9.60 mm |
| Point Angle | 140 |
| Brand | Valor |
| Coolant Through | N |
| Shank Diameter | 10.000 mm |
| Coating/Finish | Val-Max X |
| Drill Length | 28.80 mm (1.134") |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Material | Solid Carbide |