
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.984 mm x 58 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A01984-WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Series | VDS201 |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.0781" |
| Metric Diameter | 1.98 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Fractional Diameter | 3/64" |
| Overall Length Inch | 2.2835" |
| Overall Length Metric | 58.00 mm |
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |