
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#37 (2.642 mm) x 58 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A02642 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 2.2835" |
|---|---|
| Series | VDS201 |
| Decimal Diameter | 0.1040" |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 2.64 mm |
| Overall Length Metric | 58.00 mm |
| Wire Diameter | #37 |
| Coolant Thru | YES |
| Brand | WIDIA |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Material | Solid Carbide |