
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#31 (3.048 mm) x 62 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A03048 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 2.4400" |
|---|---|
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Metric | 62.00 mm |
| Series | VDS201 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 3.05 mm |
| Wire Diameter | #31 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Decimal Diameter | 0.1200" |