
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#27 (3.658 mm) x 62 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A03658 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Decimal Diameter | 0.1440" |
| Wire Diameter | #27 |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 2.4400" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Metric | 62.00 mm |
| Series | VDS201 |
| Metric Diameter | 3.66 mm |