
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#26 (3.734 mm) x 62 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A03734 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Wire Diameter | #26 |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.1470" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Inch | 2.4400" |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS201 |
| Metric Diameter | 3.73 mm |
| Overall Length Metric | 62.00 mm |