
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4.40 mm x 66mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A04400 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 4.40 mm |
|---|---|
| Overall Length Metric | 66.00 mm |
| Series | VDS201 |
| Overall Length Inch | 2.6000" |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.1732" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |