
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5.55 mm x 66 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A05500 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Number of Flutes | 2 |
|---|---|
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Inch | 2.5984" |
| Series | VDS201 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Metric | 66.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.2165" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 5.50 mm |