
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5.80 mm x 66 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A05800 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Inch | 2.6000" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Metric | 66.00 mm |
| Decimal Diameter | 0.2283" |
| Brand | WIDIA |
| Metric Diameter | 5.80 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS201 |