
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
19/64 in. (7.40 mm) x 79 mm OAL Carbide TiAIN 3xD 140 Deg. 2 Flute High Performance Drill
- Item Code: VDS201A07541-WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 79.00 mm |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 7.54 mm |
| Fractional Diameter | 19/64" |
| Overall Length Inch | 3.1100" |
| Decimal Diameter | 0.2969" |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS201 |
| Material | Solid Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |